środa, 8 kwietnia 2015

Która kasza najzdrowsza? Rosyjski ranking kasz

W Rosji kasza jest jednym z głównym produktów stanowiących podstawę żywienia przeciętnej rodziny (zaraz po kartoszce). Kasza dla Rosjan to nie tylko kasza gryczana, jęczmienna czy manna, ale np. ryż (kasza ryżowa) i owsianka, a także suszony groch (kasza grochowa) - co na przykład mnie zaskoczyło. Przyrządza się ją i na słono, i na słodko, gotuje się, zapieka, serwuje jako dodatek do dania lub samo danie główne, okraszone np. sosami.
Przeglądając rosyjski Internet, trafiłam na ranking kasz, z którego możemy się dowiedzieć, która kasza jest najzdrowsza, a której należy się wystrzegać. Oto i on:

I. KASZA GRYCZANA - ma najwięcej witamin. 120 kcal/100 g

II. OWSIANKA - zdrowa i smaczna, można z niej przyrządzić ogromną ilość potraw, upiec ciasto, ciasteczka. 160 kcal/100g

III. KASZA PERŁOWA - najładniejsza, "kasza krasoty", czyli kasza piękności. 88 kcal/100g

IV. KASZA GROCHOWA - czyli suszony łuskany groch, z którego w Rosji przyrządza się nie tylko zupę. 80 kcal/100g

V. KASZA KUKURYDZIANA - 86 kcal/100g

VI. KASZA RYŻOWA - "samaja ocziszczajuszczaja", czyli posiada największe właściwości oczyszczające organizm.  144 kcal/100g

VII. KASZA PSZENNA - 89 kcal/100g

VIII. KASZA MANNA - uwielbiana przez wielu, gotowana na mleczku, podana z konfiturą, stanowi pożywny i smaczny deser, jednak uwaga, w rosyjskim rankingu jest to "samaja wrednaja kasza", czyli najbardziej szkodliwa, gdyż zawiera duże ilości krochmalu i glutenu. 100 kcal/100g

Ja już zrobiłam zapasy, a Wy? :-)

5 komentarzy:

 1. Oj, ja też jestem człowiek "kaszowy" :)
  Rosjanie nie jedzą kaszy jaglanej? Bo nie widzę w tym spisie... A ja uwielbiam! Zaraz po gryczanej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasza jaglana to w Rosji kasza pszenna, in. proso, którego tak bardzo nie cenią (na 7. miejscu według tego rankingu) i nie jest tak popularne. Czyli jest, ale nie do końca się przyjęła :) Także i w mojej rodzinie jej nie jadają. Z ciekawości kupię i sprawdzę, co jest z nią nie tak, np. greczka smakuje mi tutaj inaczej niż w Polsce, ale na plus.

   Usuń
 2. Jaglana i gryczana... Uwielbiam.
  Mieszam ze smażonymi warzywami i mam obiad z głowy:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! To ja i ryż tak robię, szybki obiad :)

   Usuń
 3. Również uwielbiam kaszę zwłaszcza grykę. A zapodaj nam jakiś typowo rosyjski przepis z kaszą w roli głównej, chętnie wypróbuję :)

  OdpowiedzUsuń