czwartek, 20 listopada 2014

Wielka Rosja na banknotach, czyli wizualny przegląd rosyjskiej waluty

Kiedy zabierałam się do tego tematu, myślałam, że będzie bardzo krótko i zwięźle, bardziej obrazkowo niż tekstowo, tymczasem temat okazał się trochę bardziej rozległy, szczegółowy i wciągający. Rosyjskie banknoty dumnie reprezentują swój wielki kraj, pokazując jego osiągnięcia, najpiękniejsze miasta, zabytki, symbole i przyrodę. Oto mój przegląd rosyjskiego rubla, wizytówki Rosji w świecie, banknotu, który sam z siebie może stanowić pamiątkę z podróży jak pocztówka.

5 RUBLI


Banknot 5-rublowy już od dawna nie jest emitowany, ale wiele osób trzyma taki na pamiątkę. Bohaterem jest tutaj miasto Nowgorod oraz znajdujący się w nim pomnik 1000-lecia Rosji i sobór sofijski. Druga strona banknotu prezentuje mur tamtejszego kremla.

10 RUBLIPoświęcone miastu Krasnojarsk. Awers: kaplica Paraskiewy Piatnicy, świętej prawosławnej, patronki rodziny i zwierząt domowych, obok most na rzece Jenisej (wpisany na listę UNESCO). Na rewersie: elektrownia wodna w Krasnojarsku - najpotężniejsza elektrownia wodna w Rosji i 9. na świecie.

50 RUBLIPetersburg. Awers: rzeźba na rzece Newie i zarazem jej symbol, w tle twierdza Pietropawłowska. Rewers: zabytkowy budynek starej giełdy.

100 RUBLIOczywiście nie mogło zabraknąć stolicy :-) Dziwię się tylko, dlaczego Moskwa jest na setce, a nie na 5000. Awers: powiększenie detalu architektonicznego znajdującego się na Teatrze Wielkim - rzeźba Apolla, patrona sztuki. Rewers: budynek Teatru Wielkiego i część placu Teatralnego.

500 RUBLIArchangielsk. Awers: pomnik cara Piotra I, w tle port morski. Rewers: widok na rzekę Dwinę, a w tle miejscowe budownictwo sakralne.

1000 RUBLI


Jaroslavl (Jarosław). Przód: pomnik Jarosława Mądrego (978-1054), założyciela miasta, i kaplica pod jaroslavskim kremlem. Tył: cerkiew i dzwonnica Jana Chrzciciela.

5000 RUBLI


Chabarovsk na wschodniej Syberii. Awers: pomnik generalnego gubernatora wschodniej Syberii Murawiowa-Amurskiego (XVII w.), a w tle nabrzeże rzeki Amur. Rewers: most na rzece Amur (2,7 km długości).

Póki co na 5000 się kończy, ale w planach jest emisja banknotu 10 000. W projektach przewiduje się umieszczenie na nim Sevastopolu, co już teraz budzi kontrowersje.

Projekt banknotu 10 000 rubli:


Wszystkie zdjęcia z sieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz