czwartek, 16 października 2014

Polska dla Rosjan - branding

Czytalam sobie ksiazke o brandingu krajow (czyli kreowaniu z kraju marki znanej reszcie swiata) i dowiedzialam sie, ze Polska wypada bardzo zle w tej kwestii w porownaniu z innymi krajami. Wedlug Country Brand Index 2010 Polska znajduje sie na 82. miejscu sposrod 110 krajow ujetych w tym rankingu. Kraj nasz znany jest zarowno wsrod sasiadow, jak i odleglych terytorialnie panstw glownie ze swojej nieokreslonosci, braku sztandarowych symboli w swiecie, charakerystycznych pamiatek, gadzetow. Sila rzeczy nasunely mi sie mysli o tym, z czego znana jest Polska Rosji, z czym nas tutaj kojarza. Przyznam, ze zawsze mialam i nadal mam problem np. z prezentami z Polski, chcialoby sie kupic cos polskiego, naszego, czego nigdzie indziej w swiecie nie ma. Wiec jakosc zawsze zwracam sie w strone jedzenia, domowej kuchni i pokazuje Polske Rosjanom w ten sposob, bo o inny trudno...

Z czym kojarza Polske Rosjanie, jesli wogole kojarza? :-) Tak, to nie zart. Wielu Rosjan nie kojarzy Polski pomimo tego, ze jestesmy sasiadami. Co jest oczywiscie troche przykre, ale moze swiadczyc na przyklad o tym, ze dla Rosjan Polska jest poprostu jakimstam krajem, ktorym sie zbytnio nie interesuja, ot tam jeden z dostawcow towarow o calkiem niezlej jakosci (teraz juz nie), w kazdym razie na pewno nie kluczowa lokalizacja, na ktora potajemnie planuja atak (po czym oczywiscie wcielenie do siebie), odwiecznym marzeniem i synonimem postepu. Porownanie - dla przecietnego Rosjanina niemajacego z Polska zwiazkow rodzinnych, biznesowych, turystycznych, nie absolwenta geografii czy politologii stosunek do Polski i Polakow jest taki jak Polakow do Hiszpanow, Szwedow, Islandczykow i innych, neutralnych w najnowszej historii Polski narodow (byly wojny ze Szwedami, ale to dawno, wiec juz sie o tym nie mowi).

Przejde w koncu do meritum, czyli z czym nas kojarza. Z bigosem. Dlaczego? W Rosji lubia kapuste i robia z nia rozne rzeczy, wiec i bigos przykuwa ich uwage i jest latwy do zapamietania. Ale szczegolow nie znaja, z jakiej kapusty, z czym, jak itd. Z pisarzami: Chmielewska, Sapkowski, Lem, jest jeszcze wiecej, ale glownie z tymi. A Wiedzmin jakies 10 lat temu byl tutaj mega popularny, moze nie jak Harry Potter (porownanie nienajlepsze, ale pierwsza mysl), ale w polowie to tak. Bylo pare polskich gwiazd kina z czasow ZSRR, o ktorych ja, z racji nie tylko wieku, ale tez tego, ze w Polsce sie o nich nie mowi, nie slyszalam. Juz mniej znani jestesmy z pierogow, ktore w rosyjskiej kuchni wystepuja pod postacia warenikow. Co jeszcze? Lokalizacje - Zakopane jako miejsce sportow zimowych, Mazury jako kraina jezior i lasow, ale to juz dla starszych i bardziej zorientowanych. A poza tym Polska kojarzy sie z tym, ze "chyba nas tam nie lubia". Czytalam niedawno wypowiedz Polaka, ktory od wielu lat mieszka w Rosji, i niestety moje obserwacje i relacje osob, z ktorymi rozmawialam na ten temat, pokrywaja sie z doswiadczeniami tego pana. W telewizji rosyjskiej natomiast pokazuja nas tylko wtedy, kiedy dzieje sie cos ciekawego - afera tasmowa, Tusk rezygnuje z funkcji premiera, nowy premier jest kobieta itp.

Choc nie bylo to glownym celem tego posta, mam nadzieje, ze choc odrobine uspokoje tych, ktorzy jeszcze wierza (choc troche) w to, ze Rosjanie nas nienawidza i zycza nam jak najgorzej. To naprawde wyglada o 360 stopni inaczej, niz myslicie. Zamiast sie nakrecac, sami przyjedzcie i zobaczcie. Nie dajcie sie mamic.

A co do brandingu, to ja kreuje polska marke kabanosem, krakowska i Ptasim Mleczkiem. I bigosem oczywiscie. 

3 komentarze:

  1. Здравствуйте, Ивона!
    Извините, что пишу по-русски, мой польский слишком слаб. Я бы хотела добавить ещё пару пунктов - с чем ассоциируется у россиян ваша прекрасная страна. Вы девушка молодая и, видимо, расспрашивали людей вашего возраста, а я уже дама "за 40". И у меня другие ассоциации.
    --Во-первых - Seweryn Krajewski. Бесконечно красивый и бесконечно талантливый музыкант, в которого были влюблены все школьницы в СССР, и я в их числе. У нас не было никого, даже близко похожего (да и сейчас нет), а "Czerwone gitary" были Beatles нашего детства.
    --Во-вторых - телевизионная передача "Кабачок 13 стульев". Вы что-нибудь знаете о ней? Более 10 лет эту передачу обожали советские зрители. Это Польша, как мы её себе представляли. Целый пласт нашей жизни. Я в те годы была ещё маленькой девочкой, но детские воспоминания - самые яркие! :-)
    --Ну и напоследок - из сегодняшней жизни. Конечно, польская одежда! Те, кому не по карману покупать французское и итальянское, но кто уже не может смотреть на жуткие китайские и турецкие тряпки - те носят польские платья и костюмы. И как же мне жаль, что я пишу сейчас о тряпках и ничего не могу сказать о современном польском кино или музыке... Ничего об этом мы не знаем, ни-че-го. Для Вашего блога - поле непаханное :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Привет! :-) мой русский есё плохуй, но я постараюсь ответить. Большое спасибо, што ву добавили что-нибудь от себя, ето дла мена очень интересно ;-) етой передачы я никогда не сматрела, первый раз слышу, но конешна найду и посмотрю ;-) надеюсь бам понаравился мой блог и будете тут заходить!

      Usuń
    2. Spróbuję pisać po polsku - z góry przepraszam za błędy. Co do programa telewizijnego "Кабачок 13 стульев". Nie wiem czy to jest warto - oglądać go. Na pewno dziś wygląda naiwnie i dowcipy będą niezbyt śmieszne, bo to lata 60-70 i sztuka telewizyjna miała jeszcze poziom bardzo niski. Warto jednak preczytać wrażenia tych telewidzy i wspomnienia aktorów, które grały w "Кабачке". Internet ma tego dużo i rosyjska Wikipedia też. Ten program już jest częścią naszej kultury. Aktorzy, które grały w "Кабачке", praktycznie utracili własne nazwiska i pozostały w pamięci jak "pani Teresa" czy "pan profesor". Nawet ludzi którzy nigdy nie oglądali żadnego odcinku (zbyt młodzi) mogą powiedziać o jakimś filmie " Tam gra aktorka... pani Monika z "Кабачка". I wszyscy go zrozumieją!

      Usuń

Z Moskwy do Polski przez Kaliningrad

Różne były moje i nasze wspólne drogi z Moskwy do Polski. Pierwsze szlaki przecieraliśmy przez Gdańsk, czyli Moskwa-Warszawa-Gdańsk (samolot...