czwartek, 10 grudnia 2015

Legalny pobyt w Rosji - co to jest RVP i jak je wyrobić?

Zastanawiasz się nad przeprowadzką do Rosji i nie wiesz, od czego zacząć? O ile nie wysyłają Cię tam na kontrakt, musisz sam/a sobie zorganizować załatwianie stałego pobytu, a pierwszy stopień wtajemniczenia to właśnie tzw. RVP, czyli "razreszenie na vriemiennoje prożiwanie" - pozwolenie na pobyt tymczasowy.

RVP to dokument, który daje obcokrajowcowi możliwość legalnego przebywania, przemieszczania się i pracy na terytorium Federacji Rosyjskiej w określonym terminie (z reguły RVP wydawane jest na 3 lata).

Wizy oferują nam ograniczoną możliwość przebywania na terytorium Rosji. Wiza turystyczna do 30 dni, przy czym nie można wyrobić jej częściej niż 2 razy w roku, wiza biznesowa - do pół roku pobytu rocznie, wiza pracownicza - do 3 lat. Na próbę - można pojechać na wizie, ale jeśli sytuacja życiowa ewidentnie wskazuje na to, że prędzej czy później i tak będziemy chcieli zalegalizować pobyt w Rosji, to lepiej zacząć myśleć o tym, co jest potrzebne do ubiegania się o RVP.

Ubiegać się o pozwolenie na pobyt tymczasowy może każdy. Należy w tym celu złożyć komplet dokumentów w odpowiednim dla miejsca przebywania w Rosji FMS (służby migracyjne). Np. w Moskwie takich miejsc jest wiele, dla każdego rejonu, załóżmy, że łącznie więcej niż 30.

Komplet dokumentów do złożenia

- notarialne tłumaczenie paszportu + kopia oryginału

- zaświadczenie z polskiego sądu o niekaralności + tłumaczenie notarialne

Uwaga! Wszystkie tłumaczenia notarialne wykonujcie w Rosji.

- certyfikat ze znajomości j. rosyjskiego, podstaw historii i prawa - o tym, jak go nabyć, tutaj

- zaświadczenie medyczne o negatywnym teście na HIV i braku chorób skórnych (i jakichśtam jeszcze, dokładnie nie pamiętam, dokument nazywa się po prostu "medicinskaja sprawka", a w klinikach, które wykonują te badania do RVP, wiedzą, o co chodzi)

! Nie róbcie tych badań w Polsce, FMS akceptuje tylko te wykonane na miejscu i w swoim rejonie - czyli jeśli składacie dokumenty w Moskwie, to klinika też ma być z Moskwy. Dodam, że badania są płatne, ceny się zmieniają, ja płaciłam ok. 2 tysiące rubli. A cała "komisja lekarska" polega na pobraniu krwi. Wykaz miejsc, w których można odbyć badanie, zdobędziecie w odpowiednim FMS-ie (odpowiednim dla adresu przebywania w Rosji)

- potwierdzenie opłaty wydania RVP - u mnie (2014) 1600 rubli

- wypełniony wniosek o wydanie RVP - dostępny na stronie internetowej FMS

! Wypełniajcie dokładnie, czytelnie, bez kreślenia. Rosyjskie urzędy czepiają się, jeśli dokumenty wypełnione są niedbale. Jeśli się pomylicie, lepiej zacząć od nowa na nowym egzemplarzu, niż ryzykować nieprzyjęcie dokumentów z tak błahego powodu.

- karta migracyjna (kopia) - czyli to, co wypełniacie już w samolocie przed każdym przekroczeniem granicy z Rosją lub na lotnisku

- zaświadczenie o meldunku w Rosji (kopia) - robione w FMS, a nie na poczcie, KONIECZNIE, bo mogą być problemy

Ja na problem natrafiłam właśnie w tym miejscu. Sprawa niby prosta, na podstawie karty migracyjnej i paszportu każdy obcokrajowiec przyjeżdżający do Rosji na więcej niż 3 dni podlega obowiązkowi rejestracji, którą rzadko kto wykonuje w FMS, a raczej idzie się na pocztę, wypełnia parę kartek i po zatwierdzeniu przez pracowniczkę poczty wysyłane jest zawiadomienie do FMS, że taki i taki człowiek przybył do Rosji na tyle i tyle dni, będzie mieszkał tu i tu, od-do. I my zawsze w ten sposób sprawę załatwialiśmy. Okazuje się, że system wcale tak dobrze nie funkcjonuje, bo po około 2 miesiącach od wysłania zawiadomienia w FMS rozłożyli ręce, bo informacji o moim przybyciu nie było jeszcze w bazie... Kłopot polega na tym, że nie można drugi raz wysłać czy nawet złożyć osobiście tego samego zawiadomienia, musi widnieć we wniosku już inny adres, którego wymyślić sobie nie można, więc trzeba załatwiać kogoś znajomego, kto poręczy, że owszem, pod tym adresem przebywasz. Z całego serca więc nie radzę, przejdźcie się lepiej osobiście do FMS, a będzie pewność, że zawiadomienie trafi do ich bazy... A przynajmniej jest na to większa szansa :-)

- zdjęcia jak do wizy (jeśli się nie mylę, to 3 sztuki)

- akt ślubu z obywatelem/obywatelką Rosji - specjalnie wymieniam na końcu, bo jest to rzecz fakultatywna (żeby starać się o RVP, nie jest konieczny ślub z Rosjanką/Rosjaninem), aczkolwiek to właśnie dokument-gwarancja, że RVP dostaniemy, a mam też wrażenie, że małżonkowie krócej czekają, bo znam już kilka przypadków, że RVP dla żon/mężów gotowe było już po 3 miesiącach, a nie, jak informują FMS-y, po pół roku. Jeśli akt jest w j. polskim, to obowiązkowe jest tłumaczenie notarialne.

Załatwianie pobytu tymczasowego w Rosji nie należy do procesów łatwych, szybkich i przyjemnych, trzeba mieć tego świadomość. Główna trudność to uzbieranie wszystkich dokumentów i dostanie się do "okienka", bo ludzi chcących zalegalizować pobyt jest mnóstwo, głównie Ukraińcy i mieszkańcy byłych republik radzieckich oraz państw wokół. Przeważnie są to ludzie dobrze mówiący po rosyjsku, co mnie trochę przeraziło, kiedy wiosną 2014 stawiałam tu swoje pierwsze kroki :) Kolejki w FMS-ach przeważnie są ogromne i rządzą się swoimi prawami, istnieją również zapisy elektroniczne, jednak gdy spojrzeć na terminy, mogą się one okazać zbyt odległe, więc jeśli już, to zapisujcie się przed skompletowaniem dokumentów. Od niedawna funkcjonuje też całkiem przyzwoita infolinia FMS, która udziela wszelkich informacji telefonicznie.

Złożenie dokumentów o RVP i ich zaakceptowanie to już 90% sukcesu, więc częściowo można odetchnąć z ulgą. Po zatwierdzeniu kompletu dostajemy jako dowód kwitek z informacją o dacie złożenia dokumentów i numerem sprawy, której status rozpatrzenia można sprawdzić na stronie internetowej FMS. O samym odbieraniu RVP i tym, co robić po, dowiecie się w następnej części. 

Zdjęcie: własne

5 komentarzy:

 1. No to zaczęły się konmkrety :)) Dziękuję, że chce się Tobie. Np o niekaralności nie miałem pojęcia, że jest potrzebne zaświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pyatnko: jeśli posiada się dokument RVP w paszporcie nadal trzeba wyrabiać vizę aby wjechać do rosji czy samo okazanie dokumentu RVP wystarczy aby przekroczyć granice

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak masz rvp to wizy nie potrzebujesz ;)

   Usuń
 3. Chce przebić rvp do nowego paszportu . Jak wjechać do FR , żeby przebić rvp do nowego paszportu

  OdpowiedzUsuń
 4. Na jakiej wizie należy wjechać do Rosji , jeżeli otrzymałem rvp i muszę je przepisać do nowego paszportu

  OdpowiedzUsuń