środa, 1 października 2014

Symbole Rosji cz. 6 - Niedźwiedź

Niedźwiedź jako wyobrażenie Rosji pod postacią zwierzęcia rozumiane jest dwojako - co innego znaczy on dla Rosji, a co innego dla Europy czy USA. Zacznę od tego, jak sami Rosjanie ustosunkowują się do niedźwiedzia.

Na pewno nie jest tak, że dla Rosjan niedźwiedź zawsze był postacią pozytywną i dlatego zechcieli wykreować go jako symbol narodowy. Wręcz przeciwnie, zwierzę to postrzegane było jako negatywne, czego przykładem są chociażby bajki, w których się pojawia. Jak to się stało, że tak jednoznacznie zła postać stała się symbolem kraju? Można powiedzieć, że trochę na przymus. Z racji tego, że świat obrał sobie wyobrażenie Rosji właśnie pod postacią niedźwiedzia (wielka drapieżna Rosja) Rosjanie niejako poradzili sobie z tym niewygodnym symbolem, kreując jego pozytywne strony. Proces odczarowywania "misia" rozpoczął się od chwili, kiedy Władimir Putin wygrał wybory (1999). Niedźwiedź został zaadaptowany do loga partii Jedna Rosja, największej partii politycznej w Rosji, która stanowi zaplecze działań prezydenta. Poczyniono też działania promocyjne, pojawiły się bajki o dobrych misiach, na ulice wychodziły milutkie maskotki. Co symbolizował ten nowy, dobry miś? Przede wszystkim potęgę, siłę, przywództwo, nieugiętość, spokój, również dobroć, ale kiedy ktoś z nim zadrze - będzie miał przechlapane. Pachnie to już bardzo politycznie, ale w końcu to właśnie środowisko polityczne odczarowało ten negatywny symbol. I przyznam, że bardzo ładnie im to wyszło, bo mało kto potrafi tak zdystansować się do negatywnego symbolu swojego państwa, żeby uczynić z niego pozytyw :-)

A z drugiej strony same negatywy, czyli niedźwiedź jako symbol barbarzyństwa, przemocy, agresji, głupoty, szału, niebezpieczeństwa. Z niedźwiedziem się nie negocjuje - od niedźwiedzia się ucieka. Doskonały pretekst do manifestowania wszelkich rodzajów rusofobii, czego przykładami są ogromne ilości karykatur starych i nowych przedstawiających Rosję jako tego złego niedźwiedzia.

Przeglądając internet, natrafiłam na filmik z kampanii prezydenckiej Ronalda Reagana. Warto to zobaczyć.


A na zdjęciu logo partii Jedna Rosja


Źródło zdjęcia: www.designcard.ru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz