wtorek, 23 września 2014

Telewizja w Rosji

Co leci w rosyjskiej telewizji? A wyobraźcie sobie, że prawie to samo co u nas :-) Prawie robi jednak wielką różnicę, i tutaj ta zasada się sprawdza w kilku ważnych kwestiach. 

Wydaje mi się, że rosyjska telewizja rozrywkowa jest bardziej interesująca niż polska, ale może to dlatego, że do polskiej jestem przyzwyczajona, znam programy, a tam i język "nowy", i kanały, i to co na nich.

Przeważają kanały rozrywkowe adresowane do konkretnych odbiorców jaskrawiej niż np. w Polsce. Nie starają się dotrzeć do jak najbardziej ogólnego odbiorcy, ale do kilku kluczowych grup, jak kobiety niepracujące, zajmujące się domem - np. kanał Domasznyj, na którym lecą programy typu gotowanie, metamorfozy, stare i nowe seriale, przy czym część z nich aspiruje do grupy seriali wyższych lotów - np. "Twój astrolog", serial ezoteryczny, w każdym odcinku inna zawiła sytuacja (coś jak nasze "Trudne sprawy") i zachowania bohaterów przewidziane na podstawie cech ich znaków zodiaku. Są też kanały adresowane do starszego pokolenia, na których lecą seriale (też humorystyczne) np. o żołnierzach. Natknęłam się też na kilka różnych seriali policyjnych, część z nich przedstawiająca (nie tylko oparta!) prawdziwe wydarzenia z różnych rejonów Rosji. Są kanały, na których wyświetlane są stare, czarno-białe filmy, nieme. Oprócz tego klasyczne reality show, talk show itd., jak np. "Давай поженимся" (Dawaj pożenimsia), coś jak nasze "Kto poślubi mojego syna". Programy rozrywkowe przeważają ilościowo, ale też sporo uwagi poświęca się kulturze.

Polityce poświęcone są np. streamy (na żywo) ze spotkań prezydenta FR z różnymi środowiskami, np. młodzieżą, gdzie odpowiada on na zadawane pytania. No i kanały informacyjne. I tutaj jest ta wielka różnica, o której wspomniałam na początku. W Rosji można cały dzień oglądać kanał informacyjny i nie zwariować, a nawet się nie wkurzyć, w Polsce byłoby to raczej niemożliwe, bo nawet jeden 15-minutowy dziennik informacyjny bardzo źle wpływa na stan psychiczny. Wiadomości rosyjskie są tak wyselekcjonowane, żeby nie denerwować odbiorców. Nie ma takiego zalewu informacji, które ludzi  tylko ogłupiają i wprowadzają w panikę. Ktoś powie: "bo w Rosji jest cenzura! Polska to wolne media!". Tylko jaki ma to wpływ na człowieka i jego zdrowie psychiczne? Jak dla mnie, jeśli wyjdzie mi to na zdrowie, to może i być cenzura, choć w tym przypadku uważam ją za wymysł. Natomiast o Polsce w rosyjskich mediach mówi się albo neutralnie, albo dobrze, z przewagą tego drugiego. I znowu nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Rosjanie nas po prostu lubią.

Bo więcej nas łączy, niż dzieli :-) 

Wskazówka dla uczących się rosyjskiego - oglądanie rosyjskich kanałów to świetny sposób na efektywną i szybką naukę języka używanego na co dzień, oczywiście jako dodatek do tej podręcznikowej :-) Szybciej się zapamiętuje, poznaje się zwroty mowy codziennej i ich naturalną wymowę, a na dodatek jest to przyjemne. Oglądanie telewizji jest więc bardzo pożyteczne!

Ostankino tv tower - wieża telewizyjna Moskwy


Źródło zdjęcia: www.rusadas.com

1 komentarz:

  1. a ja uwielbiam oglądać Сваты - wszystkie części dostępne sa na You Tubie :)

    OdpowiedzUsuń